SAULĖS ELEKTRINĖS EKSPLOATACIJA

AR SAULĖS JĖGAINĖ GAMINS ELEKTRĄ, JEIGU DINGS ELEKTRA ESO TINKLE?

Ne, saulės elektrinė elektros negamins, tuo metu namie elektros neturėsite. Išskyrus tuos atvejus, kai saulės elektrinės sistema yra autonominė ar hibridinė (ne visos hibridinės saulės jėgainės užtikrins elektros energiją namuose dingus tinklo įtampai). Įrengiant hibridinę saulės elektrinę su baterija – būtina pertvarkyti elektros instaliaciją, kad Jūsų gaminama elektra negalėtų patekti į ESO tinklą, kol šis neveikia.

SAULĖS MODULIŲ, GALIOS KEITIKLIŲ IR KONSTRUKCIJŲ GARANTIJA

Solet saulės moduliams (baterijoms) standartiškai suteikiama 12-20 metų produkto garantija ir ne mažesnė nei 90%/80% po 10/25 metų efektyvumo garantija.

Keitikliams 5 – 15 metų garantija, konstrukcijoms – 10-15 metų garantija, darbams – 5 metų garantija.

KAIP IŠ SAULĖS BATERIJOS GAUNAME ELEKTRĄ?

Saulės elementai paverčia saulės šviesą elektros energija, šis veikimo principas paremtas puslaidininkiais. Moduliai gamina nuolatinę elektros srovę tiesiogiai iš saulės šviesos. Tuomet, keitiklis nuolatinę srovę pakeičia kintamąją srove, kuri yra paskirstoma vartotojui po namus. Įrengtas dvipusis elektos skaitiklis fiksuoja suvartojamą ir pagamintą elektros energiją. Perteklinė elektros energija, kurios vartotojas nesunaudoja yra  pasaugoma ESO tinkle už pasaugojimo mokestį.

AR PAKANKA SAULĖS LIETUVOJE?

Taip, Lietuvoje vidutinė metinė bendroji spinduliuotė sudaro 1 006,4 kWh/m2. Pavyzdžiui, Lietuvos sąlygomis 10kW saulės elektrinė per metus gali pagaminti iki 10 000 kWh. Pagamintos elektros energijos kiekis priklauso nuo saulės elektrinės montavimo pasaulio krypčių atžvilgiu, montavimo kampo. Preliminarus įvertinimas gali būti pateikiamas kiekvienam objektui individualiai, atlikus modeliavimo ataskaitą.

AR REIKIA PRIŽIŪRĖTI SAULĖS ELEKTRINĘ?

Sniego valymas.

Žiemos laikotarpiu saulėtų dienų yra labai mažai, todėl sunku įvertinti, ar sniego valymo išlaidos atpirktų padidėjusią gamybą. Reikia įvertinti ir didesnę modulių sugadinimo riziką, taip pat pavojų žmogaus sveikatai (pvz., ant apledėjusio šlaitinio stogo). Dažniausiai moduliai nėra valomi nuo sniego, o gramdyti ledą gramdikliais ar tirpdinti šildytuvais dauguma modulių gamintojų apskritai draudžia.

Modulių plovimas.

Priklauso nuo elektrinės montavimo ypatybių ir aplinkos sąlygų. Jei moduliai sumontuoti nuo 20 iki 45 laipsnių kampu, juos pakankamai gerai nuplauna lietus. Vis tik vieną kartą į metus, atliekant elektrinės techninę patikrą modulius nuplauti rekomenduojama. Modulius gali tekti plauti ir dažniau priklausomai nuo taršos šaltinių: kelias, žvyrkelis (dulkės), medžiai (žiedadulkės, lipčius, lapai), paukščiai, pramonės įmonės (dulkės) ir pan.

Kaip plauti saulės modulius?

Pirmiausiai reikia išjungti keitiklį. Kokias medžiagas ir priemones galima naudoti modulių plovimui galite rasti modulių gamintojo vartotojo instrukcijoje. Visais atvejais rekomenduojame naudoti aukšto slėgio purkštuvus, minkštą šluostę, gamtai draugiškos plovimo priemonės be abrazyvų, minkštas (filtruotas) vanduo. Plauti reiktų anksti ryte, vakare, naktį arba apniukusiomis dienomis, kai saulė nėra aktyvi.

Saulės elektrinės techninė priežiūra.

Kaip ir kiekvienas įrenginys, taip ir saulės jėgainė reikalauja jūsų dėmesio ir aptarnavimo, kad jos darbas būtų maksimaliai našus ir nepertraukiamas. Rekomenduojame saulės elektrinės priežiūrą patikėti profesionalams – šios paslaugos kaina nedidelė, bet nauda – ženkli.

AR SAULĖS JĖGAINĖS PADEDA SUTAUPYTI?

Taip, saulės jėgainės padeda taupyti. Idealiu atveju, kai visa pagaminama elektra yra iš karto sunaudojama, finansinis atsipirkimas galėtų būti apskaičiuojamas kaip investicijos ir subsidijos skirtumo santykis su elektros kaina padauginta iš metinės saulės elektrinės gamybos apimties. Tokiu atveju gaunamas vidutinis elektrinės atsipirkimo laikotarpis yra apie 7 metai, jei elektrinė įsirengiama be paramos ir atitinkamai 3-4 metai, jei elektrinė įsirengiama su 30 proc. subsidija.

AR SAULĖS ELEKTRINĖS VEIKIA TIK VASARĄ?

Efektyviausiai saulės elektrinės veikia nuo kovo iki rugsėjo mėnesio. Būtent šiuo sezono metu yra sukaupiama visa reikiama elektros energija likusiam laikotarpiui su mažiau saulės šviesos. Žinoma, saulės elektrinės veikia ir žiemą, tačiau ne taip efektyviai. Žiemą įprastai yra naudojama ESO tinkluose sukaupta elektros energija (energija kaupiama du metus).

Kondicionieriaus eksplotacija

Kas yra šilumos siurblys oras - oras / kondicionierius?

Šilumos siurblys oras-oras/kondicionierius yra įrenginys dažniausiai susidedantis iš dviejų dalių - vidinės ir išorinės. Išoriniame įrenginyje yra kompresorius, kuris slegia dujas, kurių pagalba šildomas arba vėsinamas oras patalpose. Veikimo principas yra panašus kaip šaldytuvo - šaldytuvo vidus šąla, o šiluma išspinduliuojama per šaldytuvo išorines plokštumas.

Kada verta rinktis oras – oras šilumos siurblius?

Oras-oras šilumos siurblius paprasta sumontuoti tiek naujos statybos, tiek senesniuose būstuose (individualiuose namuose ar butuose). Taip pat dėl komforto ir nedidelių sąnaudų, tai yra idealus sprendimas papildyti jau esančią vandens pagrindo ar kitą šildymo sistemą (kieto ar skysto kuro, dujinę, elektrinę ir kt.).

Koks esminis skirtumas tarp oras – oras ir oras – vanduo šilumos siurblių?
  • Oras - oras šilumos siurbliai pasisavina šiluminę energiją iš lauke esančio oro ir perduoda ją į patalpas šildant orą.
  • Oras - vanduo šilumos siurbliai pasisavina šiluminę energiją iš lauke esančio oro ir perduoda ją šildant patalpų šildymo sistemoje esantį vandenį (termofikatą).
Kas yra naudingumo koeficientas?

Tai yra santykis lyginantis įrenginio pagaminamą šiluminę energiją su sunaudota elektros energija.

Pavyzdžiui, 1kW galios elektrinis šildytuvas skleidžia 1kW šilumines energijos ir jo naudingumo koeficientas yra lygus 1.
Pavyzdžiui, šilumos siurblys  sunaudojantis 1kW elektros energijos ir skleidžiantis 3kW šiluminės energijos (priklausomai nuo šilumos siurblio modelio ir veikimo temperatūros). Tačiau standartinėmis sąlygomis tokio įrenginio naudingumo koeficientas lygus 3.

 
 
Ar galiu pats susimontuoti oras-oras šilumos siurblį?

Kondicionierių ir šilumos siurblių montavimui reikalingos tik tam skirtos medžiagos ir įrankiai, tačiau net ir visa tai turint yra reikalingi tam tikri įgūdžiai norint, kad įrenginys tarnautų ilgai ir be priekaištų. Mūsų montuotojai užtikrina ilgalaikį šilumos siurblio efektyvų veikimą ir ilgaamžiškumą po sumontavimo. Su mūsų montavimo darbams yra suteikiama garantija.

Kodėl verta rinktis oras-oras sistemą?
  • Jūs gaunate tris funkcijas vienoje sistemoje – patalpų šildymą žiemą, vėsinimą vasarą ir oro valymą.
  • Palyginus su kitomis šildymo sistemomis, investicija nėra didelė ir ji greit atsiperka.
  • Oras-oras šilumos siurblius galima sumontuoti bet kokiame būste – tiek jau gyvenamame, tiek naujai statomame.
  • Išpučiamas oro srautas sujudina patalpose esantį orą, šiek tiek jį pasausindamas, taip užkertamas kelias pelėsio atsiradimui ir/ar plitimui.
  • Oras-oras šilumos siurblius galima derinti su visomis įprastinėmis šildymo sistemomis, taip sumažinant šildymo kaštus, pagerinant patalpų orą ir užtikrinant tinkamą patalpų mikroklimatą.
Ar šilumos siurblys oras-oras gali dirbti, kai lauko temperatūra nukrenta žemiau -20C?

Šilumos siurblys dirba net ir prie dar žemesnių temperatūrų, tik išduodamas šilumos kiekis ir efektyvumas krenta. Šilumos siurblio paleidimas, kai lauke -20°C ir šalčiau nėra gerai, todėl rekomenduojame šilumos siurblį naudoti pastoviai, jo neišjunginėti, nors ir lauke labai šalta. Pastovus šilumos siurblio darbas tik ilgina kompresoriaus ilgaamžiškumą.

 
 
Kurioje vietoje yra įrengiami oras-oras šilumos siurbliai?

Pilnas šilumos siurblys susideda iš dviejų įrenginių: vidinio ir išorinio.

  • Išorinis įrenginys statomas lauke, arba ant žėmės (specialaus padėklo) arba yra tvirtinamas tiesiai prie fasadinės pastato sienos.
  • Vidinis įrenginys tvirtinamas prie sienos. Vidinis įrenginys tvirtinamas taip, kad oro srautas pasiektų kuo didesnę erdvę, maždaug 2 metrų aukštyje.
Ar sudėtingas oras-oras siurblio įrengimas?

Įrengimas yra specifinis, ir reikalaujantis specifinių žinių, nes darbas susideda iš darbo su šaltnešiu. Tačiau rūpintis įrengimu nereikėtų, nes į mūsų kainą jau įskaičiuotas pilnas šilumos siurblio oras-oras įrenginio montavimas.

 
 
Ar oras-oras siurblys reikalauja ypatingos papildomos priežiūros?

Ne, šilumos siurblys oras-oras yra beveik jokios priežiūros nereikalaujantis įrenginys.

Tačiau reikia laikytis keletos elementarių taisyklių:

  • Išorinio įrenginio negalime uždengti t.y. žiemą jis turi būti nuvalytas nuo sniego.
  • Vidinis įrenginys taip pat turi būti apvalytas, kad ant jo nesikauptų dulkės.
  • Taip pat periodiškai reikia valyti oro filtrą.
  • Būtina laikytis gamintojo pateiktų vartojimo instrukcijų.
Kiek laiko tarnauja oras-oras šilumos siurblys?

Visiems mūsų šilumos siurbliams oras-oras suteikiame 5 arba 3 metų garantija. Pats šilumos siurblys nestebina, kai puikiai atlieka savo darbą ir po 10 ar 15 metų, jei yra tinkamai ekploatuojamas.

 
 

Šilumos siurblių eksplotacija/paramA

Kuo skiriasi oras-oras ir oras-vanduo šilumos siurbliai?
  • Oras-oras šilumos siurblys šilumą absorbuoja iš oro per lauke esantį išorinį bloką ir perduoda ją į patalpose esantį orą pro vidinį bloką/kondicionierių.
  • Oras-vanduo šilumos siurblys šilumą absorbuoja iš lauko oro ir perduoda į patalpas per grindinio šildymą, radiatorius arba kombinuotą šildymo sistemą. Taip pat, šilumos siurblys oras-vanduo gali ruošti karštą vandenį buitiniam naudojimui.
Kaip veikia šilumos siurblys oras-vanduo?

Išoriniame kompresoriuje esantis ventiliatorius iš aplinkos orą siurbia pro garintuvą, o ten esantis skystas šaltnešis (freonas) garuodamas sugeria ore esančią šilumą. Įšilęs freonas yra suspaudžiamas ir perduodamas į kondensatorių, kuris yra apsivijęs vandens talpyklą. Galiausiai talpykloje esantis vanduo sugeria freono atiduodamą šilumą, kuri tiekiama patalpų šildymui bei karšto vandens vartojimui.

Kaip išsirinkti tinkamiausią šilumos siurblį oras-vanduo?

Svarbiausia tinkamai pasirinkti šilumos siurblio galią. Jei šilumos siurblys yra per daug galingas – sunaudos daug energijos, per silpnas – veiks visu pajėgumu ir gali greičiau nusidėvėti bei sutrumpės eksploatacinis laikotarpis.

Kas yra našumo koeficientas, bei kuo skiriasi COP ir SCOP?
  • COP – įrenginio veiksmingumo koeficientas, standartiškai matuojamas esant +7 laipsnių (C) temperatūrai ir kuris parodo, kiek pagamintos šilumos (kW) tenka 1 kW sunaudotos elektros energijos. Jeigu šilumos siurblys esant 7 laipsniams temperatūros gamindamas 10kW šilumos suvartoja 2,38 kW elektros, tai tuo metu jo COP = 10 / 2,38 = 4,2kW.
  • SCOP – bendras įrenginio veiksmingumo koeficientas, atitinkantis visą nustatytą šildymo sezoną ir apskaičiuojamas norminį metinį šildymo poreikį padalijant iš metinių elektros energijos sąnaudų šildymui (vidutinis metinis šilumos siurblio efektyvumas, vidutinė COP vertė).
Ar galima turėti kelis įrengtus katilus, prijungtus prie patalpų šildymo sistemos?
Taip, šilumos siurbliai oras-vanduo gali būti derinami kartu su kitų tipų katilais. Šilumos siurbliai gali būti įrengiami šalia kitų šildymo sistemų, kaip pagrindinis ar papildomas šilumos šaltinis.
Ar galima šilumos siurblį oras-vanduo susimontuoti pačiam?
Kad įrenginys būtų sumontuotas tinkamai, užtikrinant sistemos sandarumą ir efektyviai veiktų daugelį metų, įrengimą rekomenduojame patikėti darbui su freoninėmis dujomis atestuotiems specialistams. Mūsų montuotojai užtikrina ilgalaikį šilumos siurblio efektyvų veikimą ir ilgaamžiškumą po sumontavimo. Montavimo darbams ir įrenginiui yra suteikiama garantija. Kai montavimą atlieka neatestuoti gamintojų specialistai įrenginiams gali negalioti garantija.
Kokius veiksmus reikia atlikti montuojant oras-vanduo šilumos siurblį?

Montuojant oras-vanduo šildymo siurblius, prie įrenginio reikia prijungti papildomus vamzdelius į vandentiekio ir grindų šildymo sistemas. Sistema užpildoma freonu, kuris neša šilumą arba šaltį priklausomai nuo nustatymo. 

Įprastai galutinė oras vanduo montavimo kaina susideda iš šių darbų:

Įrengimo darbai.
Santechninių pajungimo dalių (aprišimo) komplektas skirtingos konstrukcijos siurbliams.
Šilumos siurblio paleidimas.

Prieš atlikdami montavimo darbus, mūsų specialistai kiekvieną projektą vertina atskirai, todėl montavimo medžiagų ir darbų kainos gali kisti.

Kaip palaikyti oras-vanduo šilumos siurblio ilgaamžiškumą?

Dažna gedimų priežastis yra nesandari šaltnešio (freono) sistema ir montavimo bei eksploatavimo metu atsiradę pažeidimai. Netinkamai prižiūrimi oras-vanduo šilumos siurbliai gali dirbti neefektyviai, didėja jų energetinis suvartojimas bei trumpėja jų eksploatacinis laikotarpis. Todėl rekomenduojame patikėti šilumos siurblio montavimą bei serviso darbus atlikti sertifikuotiems specialistams. Jei montavimas arba servisai atliekami ne sertifikuotų specialistų, tai gali nutraukti garantinio aptarnavimo galiojimą.

Patariame saugoti išorinį bloką nuo purvo, sniego, žolės, lapų, vandens ar kito poveikio. Prieš išorinį įrenginį užtikrinkite bent 0,5m laisvą erdvę oro srauto įsiurbimui, jo jokiu būdu negalima uždengti.

Katilų keitimo namų ūkiuose išlaidų fiksuotieji vieneto įkainiai pagal produkto tipą, dauginami iš konkretaus įrenginio techniniame pase nurodytos galios (įkainiai nurodyti Europos socialinio fondo agentūros atliktame tyrime), kadangi kompensacija skiriama iki 50% fiksuoto įkainio, gautą sumą padaliname pusiau. Taip galima preliminariai apsiskaičiuoti galimą kompensuojamąją sumą.

Į katilų keitimo namų ūkiuose išlaidų fiksuotuosius vieneto įkainius įeina: atitinkamos galios naujai diegiamo šilumos gamybos įrenginio kaina. Pagal nacionalinius teisės aktus PVM yra tinkamas finansuoti ūkio subjektams, kurie pagal PVM įstatymą negali PVM susigrąžinti. Įgyvendinant skirtingus Investicijų programos veiksmus, projekto vykdytojais bus ūkio subjektai, kurie PVM susigrąžins ir taikys fiksuotuosius vieneto įkainius be PVM, ir projekto vykdytojai, kurie PVM nesusigrąžins ir taikys fiksuotuosius vieneto įkainius su PVM. 

Kokią maksimalią kompensaciją galima gauti šilumos siurbliui oras-vanduo?

Katilų keitimo namų ūkiuose išlaidų fiksuotieji vieneto įkainiai pagal produkto tipą, dauginami iš konkretaus įrenginio techniniame pase nurodytos galios (įkainiai nurodyti čia), kadangi kompensacija skiriama iki 50% fiksuoto įkainio, gautą sumą padaliname pusiau. Taip galima preliminariai apsiskaičiuoti galimą kompensuojamąją sumą.

Į katilų keitimo namų ūkiuose išlaidų fiksuotuosius vieneto įkainius įeina: atitinkamos galios naujai diegiamo šilumos gamybos įrenginio kaina. Pagal nacionalinius teisės aktus PVM yra tinkamas finansuoti ūkio subjektams, kurie pagal PVM įstatymą negali PVM susigrąžinti. Įgyvendinant skirtingus Investicijų programos veiksmus, projekto vykdytojais bus ūkio subjektai, kurie PVM susigrąžins ir taikys fiksuotuosius vieneto įkainius be PVM, ir projekto vykdytojai, kurie PVM nesusigrąžins ir taikys fiksuotuosius vieneto įkainius su PVM.

Kaip apskaičiuojamas APVA kompensacijos dydis šilumos siurbliui oras-vanduo?

Kompensacija apskaičiuojama šilumos siurblio vardinę galią „Prated“ (kW) dauginant iš įkainio. Finansuojama iki 50 % apskaičiuotų tinkamų finansuoti išlaidų sumos. Tikslią kompensacinės išmokos sumą patvirtina LEA pateikus paraišką.

Finansuojamos išlaidos apskaičiuojamos pagal nustatytą 1 kW fiksuotąjį "Prated" įkainį (Eur/kW), o ne pagal faktiškai patirtas išlaidas. Įkainio dydis priklauso nuo šildymo sprendimo tipo ir galios.

Šilumos siurblio oras – vanduo sezoninis naudingumo koeficientas (SCOP) esant standartinėms veikimo sąlygoms, turi būti ne mažesnis kaip 3,0.

Kokioms patalpoms tinka šilumos siurbliai oras-vanduo?
  • Gyvenate didesnio ploto namuose.
  • Šildomas patalpų plotas gali būti ir didesnis nei 120 kv.m.
  • Namuose yra įrengta grindinio arba radiatorinio šildymo sistema.
  • Galite prie šilumos siurblio prijungti ir vandens šildymo įrenginį.
Ar galima derinti saulės energijos gamybos ir šilumos siurblių sprendimus?

Integravus inovatyvų oras-vanduo sprendimą kartu su saulės energijos gamyba, už šildymą ar vėsinimą elektrai išleisite dar mažiau ir naudosite tik savo pasigamintą energiją. Žiemą patalpų šildymui galėsite panaudoti per vasarą sukauptą elektros energijos perteklių, kuris atgaunamas iš ESO.

Kokie dokumentai reikalingi paramai gauti (fiziniams asmenims)?
    • Šilumos siurblio įrenginio pasas/specifikacija, įrenginio įsigijimo dokumentai (PVM sąskaita faktūra);
    • Naujo šildymo įrenginio parametrų lentelės nuotrauka;
    • Pastato, kuriame yra įdiegtas šildymo įrenginys nuotrauka (su matomu šildymo įrenginiu);
    • Dokumentų, pagrindžiančių, kad išmontavote ir pridavėte savo seną, neefektyvų šildymo katilą.

    Dokumentai yra teikiami APVIS platformoje, jeigu Jūsų paraiška buvo patvirtinta ir Jums yra suteikta parama. Įsigijus įrangą anksčiau, nei pateikiamas finansavimo prašymas – parama nesuteikiama!

PARAMA SAULĖS ELEKTRINĖS ĮRENGIMUI

SAULĖS ELEKTRINĖ SU PARAMA. KAIP GAUTI PARAMĄ?

Aplinkos projektų valdymo agentūra (APVA) suteikia fiziniams asmenims paramą.
Fizinis asmuo gali gauti apie 30% faktiškai patirtų visų tinkamų finansuoti projekto išlaidų kompensacinę išmoką, kuri skiriama iki 10kW saulės elektrinėms. Pareiškėju gali būti individualaus gyvenamojo vieno ar dviejų butų namo, į kurį planuojama investuoti, savininkas arba bendrasavininkas. Paraiškos teikiamos apvis.apva.lt platformoje. Susisiekite su mumis ir mes padėsime gauti paramą saulės elektrinės įsirengimui.

SAULĖS ELEKTRINĖ SU PARAMA (ĮMONĖMS)

Paraiškas gali teikti mokyklų, ikimokyklinio ugdymo įstaigų, ligoninių, kitų visuomeninės ir gyvenamosios (įvairių socialinių grupių asmenims) paskirties pastatų, kurie nuosavybės teise priklauso valstybei, savivaldybėms, tradicinėms religinėms bendruomenėms, bendrijoms ar centrams, valdytojai arba savininkai.

Subsidijos dydis siekia iki 80% visų tinkamų finansuoti projekto išlaidų.

Paraiškas gali teikti ir privačių verslų savininkai, nurodytu atveju subsidijos intensyvumas dažniausiai siekia iki 30%.

SAULĖS ELEKTRINĖ SU PARAMA (INDIVIDUALIŲ NAMŲ IR BUTŲ SAVININKAMS)

Aplinkos  projektų valdymo agentūra (APVA) suteikia fiziniams asmenims paramą.

Fizinis asmuo gali gauti apie 30 % faktiškai patirtų visų tinkamų finansuoti projekto išlaidų kompensacinę išmoką, kuri skiriama iki 10kW saulės elektrinėms. Pareiškėju gali būti individualaus gyvenamojo vieno ar dviejų butų namo, į kurį planuojama investuoti, savininkas arba bendrasavininkas. Paraiškos teikiamos apvis.apva.lt platformoje.

SAULĖS ELEKTRINĖS ATSIPERKAMUMAS

Fotovoltinės elektinės atsiperkamumas priklauso nuo jos dydžio bei žmogaus vartojimo įpročių. Dažnai pamirštama atsižvelgti į kapitalą, infliaciją, priežiūrą, patrauklų ekologišką ir novatorišką įvaizdį.
Pavyzdžiui, iki 10 kW galingumo saulės jėgainė atsiperka maždaug per 7 metus (be paramos) ir atitinkamai vidutiniškai per 3-4 metus, pasinaudojus 30% subsidija (elektros kainai esant 0,28 Eur/kWh, pasaugojimo mokestis 0,06 Eur/kWh, vartojant 30 proc. elektros tiesiogiai – nemokamai).

Atsiperkamumą galima išreikšti supaprastinta formule:

KOKIE ĮSIPAREIGOJIMAI ĮSIGIJUS ĮRENGINĮ SU PARAMA? (FIZINIAMS ASMENIMS)
  • 5 metus be APVA rašytinio sutikimo negalite perleisti, parduoti, įkeisti turto ar kitokiu būdu suvaržyti daiktinių teisių į šilumos gamybos įrenginį.
  • 5 metus turite sudaryti sąlygas APVA tikrinti projekto įgyvendinimą vietoje, supažindinti darbuotojus su reikiamais dokumentais, jei šis pareikalautų.
  • 5 metus nenaudoti įrenginio ūkinei komercinei veiklai.

5 metų laikotarpis yra skaičiuojamas nuo išlaidų kompensavimo prašymo pateikimo datos.

ĮKROVIMO STOTELĖS

100 KM. KELIONĖS KAINA ELEKTROMOBILIU

Mūsų skaičiavimu 100 km kelionės kaina svyruoja nuo 2 € iki 3 € (nevertinant automobilio kainos). Turint saulės elektrinę – ši kaina yra mažesnė.

KOKIOS GALIOS ELEKTROMOBILIO ĮKROVOS STOTELĘ GALIU ĮSIRENGTI?

Elektromobilio įkrovos stotelės galia negali būti didesnė nei Jūsų objekto, kuriame diegiate stotelę leistinoji įvado galia.

Kokia yra Jūsų įvado galia galite sužioti taip:

Įeikite į tinklapį manoelektra.lt, prisijunkite -> prie objekto spauskite „Atsisiųsti sutartį“ -> Nuosavybės ribų akto Nr. -> pasirinkite PDF tipo failą -> ieškokite „Leistina naudoti galia“.

Jei nurodyto dokumento nerandate – paskambinkite manoelektra.lt portale nurodytu kontaktiniu numeriu.

LĖTAS, VIDUTINIS IR GREITAS ĮKROVIMAS (AC/DC)

Elektromobilių įkrovos stotelės yra skirstomos pagal galią. Kuo didesnė stotelės galia – tuo greitesnis elektromobilio įkrovimas (jei šis turi galimybę išnaudoti visą įkrovos galią). Įkraunant elektromobilio bateriją nuolatine srove (DC) yra taupomas elektromobilyje integruoto srovės keitiklio resursas, baterija greičiau įkraunama tiesiogiai, nekeičiant srovės tipo. Pateikiame bendrinę informaciją, kaip priklausomai nuo įkrovimo tipo kinta baterijos įkrovimo laikas:

AR STOTELĖS GALIA GALI BŪTI KEIČIAMA?

Daugumos mūsų siūlomų modelių stotelių galias galite valdyti šiais būdais:

Statiškai – didžiausia leistina stotelės galia nustatoma internetinės svetainės arba mobiliosios programėlės pagalba, šis metodas neleis jūsų stotelei viršyti nustatytos ribos.

Dinamiškai – automatika komunikuoja tarpusavyje, o tai leidžia apkrauti jūsų įvadą maksimaliai, neviršyjant maksimalios galios ribos. Taip užtikrinamas greitas elektromobilio įkrovimas, esant skirtingam jūsų elektros tinklo apkrovimui.

Hibridinis – tarpusavyje sujungta įkrovimo stotelių sistema leidžianti paskirstyti prioritetą, kuriam įkrovimo taškui paskirti daugiau ar mažiau galios.

KOKIĄ ĮKROVOS STOTELĘ RINKTIS?

Elektromobilio įkrovimo stotelę rekomenduojame pasirinkti pagal individualius poreikius ir infrastruktūrą su integruotu įkrovimo kabeliu (Type 2) arba su integruotu lizdu (Type 2), kurių galia 3,7 – 22 kW. Dažniausiai šios stotelės yra montuojamos prie sienos arba ant įbetonuoto pamato. Svarbu paminėti, kad stotelės galia negali būti didesnė už jūsų elektros įvado galią.

RFID, 4G – KAS TAI?

RFID – (Radio – frequency identification) – tai technologija, leidžianti naudoti identifikavimo priemonę (magnetukas arba magnetinė kortelė), kuria prilietus prie stotelės identifikuojamas jūsų vartotojas ir stotelė pradeda įkrovimą. Technologija dažnai naudojama, kai stotelė yra viešai prieinamose vietose, ar norite suteikti prieigą prie stotelės tik apibrėžtam ratui žmonių.

4G – mobiliojo ryšio technologija, kuri perduoda duomenis iš stotelės į programinės įrangos debesiją (Cloud), naudojama tam, kad vartotojas matytų įvarius duomenis, galėtų keisti parametrus nuotoliniu būdu.

KOKIOS GALIOS ELEKTROMOBILIO ĮKROVIMO STOTELĖ RINKTIS?

Elektromobilio baterija saugo energiją nuolatinės srovės pavidalu(DC), iš tinklo buityje įtampa iki elektromobilio atkeliauja kintamosios srovės pavidalu(AC), todėl elektromobiliuose yra sumontuoti srovės keitikliai keičiantys srovę iš AC į DC ir perduoda nuolatinę srovę DC į automobilyje esančią bateriją. Srovės keitikliai būna skirtingų galių, todėl tinkamai reikia pasirinkti ir stotelę, kad būtų pilnai išnaudota potenciali įkrovimo galia.

Automobilio srovės keitiklio galią galite sužinoti pasiteiravę elektromobilio pardavėjo arba rasite elektromobilio specifikacijose. Informacijos galite rasti ir šiame puslapyje: https://ev-database.org/)

ELEKTROMOBILIŲ ĮKROVIMO KABELIAI IR JŲ TIPAI

Elektromobilių įkrovimo kabeliai ir jų tipai:

Schuko – buitinis lizdas.

Type 1(Mode 2) (SAE J1772) – Jungtis skirta Amerikos rinkos automobilių įkrovimui, įkrovimui naudojama viena fazė.

Type 2(Mode 3) – tai populiari jungtis kraunanti elektromobilius AC(kintamaja srove).

CCS(CCS-2) – tai viena populiariausių greitosios įkrovos DC jungtis, kombinuota Type 2 (kintamosios srovės AC) ir nuolatinės srovės DC jungtis, skirta krauti šiuos elektromobilius: BMW, Jaguar, VW, Audi, Porsche, Ford, ir kt.

CHAdeMO – Nissan, Mitsubishi, Peugeot, Subaru, Toyota, Citroen automobiliams tinkanti greito įkrovimo jungtis (DC).

TESLA SuperCharger – tai  nuolatinės srovės(DC) jungtis, skirta sparčiai įkrauti TESLA elektromobilius.